אדינבורו – סיור בעיר החדשה וגבעת קלטון

לאחר האיחוד עם אנגליה במאה ה-18 יכלו התושבים (בעיקר עשירי העיר) לצאת מהמרחב המוגן של העיר העתיקה. העיר פירסמה מכרז לתכנון ובניית העיר החדשה, ואדריכל בן 23 בשם ג'יימס קרייג זכה במשימה.
קרייג תכנן עיר בעלת רחובות שתי וערב ישרים וכיכרות גדולות משני צדדיה. הרחוב המרכזי חוצה את קו הרכס של הגבעה שעליה נבנתה העיר ומרחובותיה נשקף נוף פתוח של המפרץ מן הצד הצפוני ושל הטירה והגנים מדרום. 
בנייני העיר נבנו בסגנון ניאו-קלאסי, שהיה פופולרי באירופה באותה תקופה. הבתים בני שלוש קומות וכל חזיתות הבתים מעוצבות בצורה אחידה.

כיום מאכלסים את הרחובות המרכזיים של העיר החדשה חברות מסחריות, בנקים, חברות ביטוח וחנויות. האיזור נחשב ליוקרתי ביותר בעיר.

בין העיר העתיקה לחדשה מפרידים גני פרינסס (Princes Gardens). העמק שבו נמצאים הגנים הירוקים היה פעם אגם שסיפק את מי השתייה לעיר העתיקה. עם בניית העיר החדשה יובש האגם, והפך לפארק עם דשא ועצים.

בחלקם המזרחי של הגנים עומדת האנדרטה הגותית לזכרו של המשורר הסקוטי הלאומי סר וולטר סקוט.
ניתן לטפס את 287 המדרגות המובילות אל ראשו של הצריח, לתצפית טובה על הסביבה.

בין החלק המזרחי למערבי של הגנים נמצאת האקדמיה הסקוטית המלכותית (The Royal Scottish Academy) שמציגה אמנות עכשווית, והגלריה הלאומית של סקוטלנד (National Gallery of Scotland), שמציגה אוסף של אמנות מהרנסאנס ועד לפוסט-אימפרסיוניזם ואמנות סקוטית.

מומלץ גם לטייל בגן הבוטני המלכותי (Royal Botanic Garden), אם יש לכם זמן.

האנדרטה לזכר וולטר סקוט
האנדרטה לזכר וולטר סקוט

במקביל לגנים משתרע רחוב פרינסס, שהוא רחוב הקניות המרכזי של העיר, כולל חנויות "מותגים" ידועות.

הנוף מרחוב פרינסס
הנוף מרחוב פרינסס
חנות "אפל" עמוסה במבקרים
חנות "אפל" עמוסה במבקרים

מכאן, לכו צפונה אל רחוב ג'ורג' (George Street). בצדו המערבי של הרחוב נמצאת כיכר שארלוט (Charlotte Square). הכיכר מוקפת בבניינים מרשימים: בבניין מספר 7 תמצאו את הבית הג'ורג'יאני (Georgian House) – בית מגורים של אנשי המעמד הגבוה ששופץ ורוהט ברוח התקופה. אפשר לבקר בו וללמוד על אורח החיים של אצילי אדינבורו במאות ה-18 וה-19.

הבית הג'ורג'יאני

שעות פתיחה: אפריל-אוקטובר 17:00-10:00, נובמבר-דצמבר ומרץ 15:00-11:00, סגור בינואר-פברואר יולי-אוגוסט 19:30-9:30 כתובת: 7 Charlotte Square אתר אינטרנט: https://www.nts.org.uk/visit/places/georgian-house

מכאן אפשר לרדת צפונה אל רחוב קווין (Queen Street) ולטייל ברחובות המגורים שמתחתיו. המשיכו בהליכה מזרחה וסיימו בכיכר סנט אנדרו (St. Andrew Square), שנמצאת בקצה המזרחי של רחוב ג'ורג'.  שם תמצאו את בית דאנדס (Dundas House), בו שוכן הבנק הסקוטי המלכותי.
אם הגעתם בשעות הפתיחה של הבנק, אפשר להכנס ולראות את כיפת הבניין המרשימה מבפנים.

גבעת קלטון (Calton Hill)

לכו מזרחה מרחוב פרינסס וטפסו לראשה של גבעת קלטון (Calton Hill), שגובהה כמאה מטר. הטיפוס לגבעה הוא קל (ישנן מדרגות המוליכות לפיסגה) והתצפית על העיר וסביבותיה יפהפייה.

הבניין בצורת הטלסקופ הגדול הוא אנדרטה לזכרו של האדמירל נלסון, שנפל בקרב טרפלגר. אפשר לעלות את 143 המדרגות המובילות אל ראש האנדרטה לנקודת התצפית גבוהה יותר על כל הסביבה.

מומלץ להגיע לגבעה בשעת השקיעה – תמצאו שם תיירים רבים שמצלמים את העיר מכל זווית אפשרית.

מפת טיול באדינבורו

אהבתם? שתפו את הכתבה

Share on Facebook
Share on Twitter
WhatsApp
Email

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

עקב שינויים הנובעים ממגיפת הקורונה (Covid-19) ומסיבות שונות אחרות, מקומות רבים עשויים להיות סגורים או לשנות את שעות הפעילות שלהם, לרבות מוזיאונים, מסעדות, בתי מלון ואירוח, אטרקציות ועוד.
במידה ואתם מתכננים טיול, אנא וודאו מראש את המצב הנוכחי בכל מקום.

דילוג לתוכן