אדינבורו – סיור ברויאל מייל

המייל המלכותי (The Royal Mile) הוא הרחוב הראשי של העיר העתיקה המוביל אל טירת אדינבורו. חלקים ממנו הם מדרחוב ובחלקים אחרים הוא פתוח לתנועה.
לאורך הרחוב תמצאו מסעדות רבות, ברים וחנויות שיציעו לכם ממיטב התוצרת של סקוטלנד: מאריגים סקוטיים מקוריים, דרך חצאית ה-"קילט" המסורתית ועד ויסקי – וכמובן הרבה חנויות מזכרות.
למרות שהרחוב "תיירותי" במקצת, הוא יפה ומומלץ מאוד לטיול רגלי.
אורך הרחוב הוא קצת יותר ממייל אחד, והוא מחבר את טירת אדינבורו עם ארמון הולירוד. הרחוב מחליף את שמו ארבע פעמים לאורכו. בתחילתו הוא נקרא קאסל היל (Castle Hill), אחר כך משתנה שמו ל-לונמרקט (Lawnmarket), אז ל-היי סטריט (High Street) – ומסתיים בקנונגייט (Canongate).
לאורך הרחוב כדאי ומומלץ להיכנס בכל הזדמנות לסמטאות הצדדיות והפתחים – בסופם תהיה בדרך כלל חצר פנימית חביבה או תצפית נהדרת על העיר.

סימטאות לאורך הרוייאל מייל
סימטאות לאורך הרוייאל מייל

תחילת המסלול

לאחר שסיימתם את הסיור בטירת אדינבורו, צאו מהטירה כשפניכם אל מורד הרחוב. מיד מצד שמאל תמצאו חנות "תיירותית" למדי, אבל משעשעת ומומלצת (בייחוד לילדים).
בחנות תוכלו למצוא מתנות, בדים מתוצרת סקוטלנד, סריגים, אריגים, צעיפים ועוד. אבל החלק החביב ביותר הוא "חנות הארי פוטר" הנמצאת בקומה התחתונה ומוקדשת לסידרת הספרים והסרטים. החנות כוללת את כל מה שתוכלו לעלות כל דעתכם: תלבושות, בובות ינשופים, שרביטי קסמים, גלימות קוסמים ועוד.
זהירות – אם אתם מטיילים עם ילדים, אתם עלולים להתעכב שם די הרבה זמן…
אגב – תוכלו למצוא חנויות דומות כאלה ברחבי העיר, שכן כאן התגוררה ג'יי. קיי. רולינג, הסופרת שכתבה את סדרת הספרים.

חנות הארי פוטר
חנות הארי פוטר
שרביטי הקסמים של הארי פוטר בחנות
שרביטי הקסמים של הארי פוטר בחנות

קאמרה אובסקורה

קאמרה אובסקורה (Camera Obscura) הוא מוזיאון האשליות האופטיות בעיר. בראש המוזיאון נמצא חדר עם פריסקופ, שבאמצעות מערכת של עדשות מקרין את הנעשה בעיר על שולחן הנמצא במרכז החדר.

התצוגה המשעשעת הזו נערכת על ידי עובדי המקום מספר פעמים ביום (במבטא סקוטי נהדר). לא להחמיץ!

Camera Obscura
Camera Obscura

מגג הבניין של קאמרה אובסקורה נשקף נוף מדהים של העיר ב- 360 מעלות.

הנוף הנשקף מבניין קאמרה אובסקורה
הנוף הנשקף מבניין קאמרה אובסקורה

לאחר שטיילתם על גג הבניין וצפיתם בתצוגה, הגיע הזמן לעשות את דרכם במורד הקומות. בכל קומה תמצאו אשליות אופטיות שונות – אשליות תאורה, מבוכים, תמונות תלת מימדיות ועוד. החוויה נהדרת ומומלצת, בעיקר (אבל לא רק) אם מטיילים עם ילדים.
הסיור המלא ייקח בין שעה לשעתיים, לפי קצב ההתקדמות שלכם.

אשליות אופטיות
אשליות אופטיות
מבוך מראות
מבוך מראות

קאמרה אובסקורה

שעות פתיחה: מדי יום
יולי-אוגוסט 9:30-19:30
ספטמבר-אוקטובר ואפריל-יוני 9:30-18:00
נובמבר-מרץ 10:00-17:00
אתר אינטרנט: https://www.camera-obscura.co.uk/

המשך המסלול

ביציאה מבניין קאמרה אובסקורה פנו שמאלה ושוב שמאלה, ורדו במורד הכביש לכיוון גן ראמזי (Ramsay Garden). תמצאו שם חצר יפה המוקפת בתים מתקופת המאה ה- 19, ותוכלו להשקיף אל הנוף היפה של העיר.

נוף העיר מגן רמזי
נוף העיר מגן רמזי
גן רמזי
גן רמזי

מגן ראמזי עולים בחזרה אל הרויאל מייל וממשיכים ללכת. משני צדי הכביש תמצאו בניינים גבוהים (יחסית). הסיבה לכך היא היסטורית: הקרבות נגד האנגלים בימי הביניים לא אפשרו לצאת מן החומות ובלית ברירה העיר גדלה כלפי מעלה (מובן שהעשירים גרו בקומות הנמוכות, בעוד שהעניים נאלצו לטפס במדרגות התלולות לקומות העליונות).

הלאה במורד הרחוב, משמאל, תוכלו לראות את גלדסטונז לנד (Gladstone’s Land) – בית סוחרים עשירים מהמאה ה-17, ואחריו מוזיאון הסופרים (Writers Museum) המוקדש לשלושת הסופרים הסקוטים הגדולים – רוברט ברנס, סר וולטר סקוט ורוברט לואיס סטיבנסון.

Gladstones Land
Gladstones Land
מוזיאון הסופרים
מוזיאון הסופרים

מוזיאון הסופרים

הכניסה למוזיאון חופשית.
שעות הפתיחה: כל יום בשעות 10:00-17:00
מומלץ להתעדכן באתר המוזיאון: 

https://www.edinburghmuseums.org.uk/venue/writers-museum

Victoria Street וה- Elephant House

המשיכו ללכת לכיוון גשר ג'ורג' הרביעי (George IV Bridge) פנו ימינה, ושוב ימינה לרחוב ויקטוריה (Victoria Street).
הרחוב המעוקל מוביל אל רחבת הגראסמרקט (Grassmarket), אזור השוק של פעם. כאן היו מתכנסים בימים עברו אנשי העיר כדי לצפות בהוצאות להורג שהיו מתבצעות במקום…

בלילה מומלץ ללכת לפאבים הרבים באזור זה, שבחלקם מנגנות להקות מקומיות מוזיקה סקוטית (בשלטי הפאבים המוצבים בחוץ מופיעים שמות הלהקות המנגנות באותו ערב).

רחוב ויקטוריה
רחוב ויקטוריה

אם תמשיכו ללכת במורד רחוב גשר ג'ורג' הרביעי, תוכלו לראות מצד ימין את בית הקפה Elephant House המפורסם כיום משום שבו נהגה לשבת מדי פעם ג'יי. קיי. רולינג לכתיבת פרקים בסדרת ספרי הארי פוטר.

עדכון:
לצערנו, בחודש אוגוסט 2021 אירעה שריפה ברחוב ובית הקפה נשרף כולו. הדבר היחידי שהצליחו להציל מהלהבות היה השולחן שעליו כתבה רולינג את הארי פוטר.
כתבה בנושא: https://www.bbc.com/news/uk-scotland-edinburgh-east-fife-58737507

The Elephant House
The Elephant House

קצת אחרי בית הקפה, במורד הכביש, תוכלו למצוא את בניין הספריה המרכזית של אדינבורו עם הכיתוב מעל הכניסה "Let There Be Light".

הבניין מרשים גם מבפנים וכדאי להכנס להצצה מהירה.

הספרייה המרכזית
הספרייה המרכזית

St. Giles Cathedral ו- John Knox House

עשו את דרככם חזרה אל הרויאל מייל והמשיכו במורד הרחוב לכיוון כיכר הפרלמנט (Parliament Square) ובצדה אל קתדרלת סנט ג'יילס (St. Giles Cathedral). הקתדרלה נבנתה במאה ה-15, היא גדולה ומרשימה וצריחיה בולטים על קו הרקיע של העיר.

חצו את הגשר הצפוני (North Bridge) והגיעו אל פינת Jeffery Street, שם נמצא בית ג'ון נוקס (John Knox’s House) מן המאה ה-15. ניתן לבקר בו כדי לראות כיצד נראה בית טיפוסי מהתקופה.

John Knox House
John Knox House
St. Giles Cathedral
St. Giles Cathedral

קתדרלת סנט ג'יילס

הכניסה חופשית. שעות פתיחה:
אוקטובר-אפריל:
שני-שבת 9:00-17:00, ראשון 13:00-17:00.
מאי-ספטמבר:
שני-שישי 9:00-19:00, שבת 9:00-17:00, ראשון 13:00-17:00
אתר: https://stgilescathedral.org.uk/

בית ג'ון נוקס

הכניסה בתשלום.
שעות פתיחה: שני-שבת 16:30-10:00.
כתובת: 43-45 High Street

ארמון הולירוד

אחרי רחוב ג'פרי מתחיל החלק האחרון של הרויאל מייל – Canongate Street. המשיכו ללכת ותגיעו אל סופו של הרויאל מייל, בו נמצא ארמון הולירוד (Holyrood Palace).

הארמון נבנה בכמה שלבים החל במאה ה-16 והוא ידוע כמקום מגוריה הרשמי של משפחת המלוכה הבריטית בסקוטלנד. מרי מלכת הסקוטים התגוררה כאן, וכן דמויות היסטוריות אחרות במשך מאות שנים.

ליד הארמון נמצאים שרידי מנזר הולירוד, שנבנה במאה ה-12. בעבר היה זה מנזר ענק מעוטר בגילופי אבן. גג המבנה התמוטט במאה ה-18, אך הקירות שנותרו מרשימים ומומלץ לבקר שם.

סמל החד קרן בארמון הולירוד
סמל החד קרן בארמון הולירוד
ארמון הולירוד
ארמון הולירוד

פארק הולירוד

לא רחוק מארמון הולירוד, נמצא פארק הולירוד. הפארק הוא שטח ירוק עצום בגודלו המשתרע על פני כ- 2,600 דונם וכולל 3 אגמים, מסלולי הליכה ושרידים של הר געש כבוי הנקרא Arthur's Seat, שפיסגתו בגובה 251 מטרים.

אם תרצו לטפס לפסגה, מומלץ להצטייד בזוג נעלי הליכה טובות. שימו לב שבפיסגה נושבת בדרך כלל רוח חזקה. העלייה תלולה, אולם ישנים מספר מסלולים המגיעים למעלה – חלקם קלים יותר לטיפוס.

Arthur's Seat
Arthur's Seat

בתמונה למטה תוכלו לראות צילום של מפת פארק הולירוד אשר קיבלנו במקום. תוכלו למצוא בה את מסלולי הטיפוס השונים לפסגה.

מפת פארק הולירוד
מפת פארק הולירוד

להמשך הטיול באדינבורו, קיראו את הכתבה על העיר החדשה וגבעת קלטון.

מפת טיול באדינבורו

אהבתם? שתפו את הכתבה

Share on Facebook
Share on Twitter
WhatsApp
Email

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

עקב שינויים הנובעים ממגיפת הקורונה (Covid-19) ומסיבות שונות אחרות, מקומות רבים עשויים להיות סגורים או לשנות את שעות הפעילות שלהם, לרבות מוזיאונים, מסעדות, בתי מלון ואירוח, אטרקציות ועוד.
במידה ואתם מתכננים טיול, אנא וודאו מראש את המצב הנוכחי בכל מקום.

דילוג לתוכן