אדינבורו (Edinburgh)

קצת היסטוריה

אדינבורו (Edinburgh) היא עיר מרכזית והיסטורית בחוף המזרחי של סקוטלנד, על הגדה הדרומית של לשון הים של פורת'. העיר הייתה בירת סקוטלנד מאז 1492, ומשנת 1999 חזרה להיות בירת האוטונומיה הסקוטית של בריטניה ומקום מושבו של הפרלמנט הסקוטי, שנוסד מחדש.
אדינבורו הייתה גם אחת המרכזים של "תקופת ההשכלה" בהנהגת אוניברסיטת אדינבורו.
העיר העתיקה והעיר החדשה של אדינבורו הוכרזו כאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1995.

העדויות הראשונות לאנשים שיישבו את האזור מתוארכות לשנת 8500 לפני הספירה. עדויות להתיישבות מתקופת הברונזה והברזל נמצאו על הצוק (Castle Rock) שטירת אדינבורו (Edinburgh Castle) יושבת בפסגתו. בתחילת המאה השישית, נבנתה על הצוק הזה מצודה ראשונה על ידי קלטים, שניצלו את הנוף הנפרש לעין מן הנקודה הגבוהה.

החל מן המאה ה-11 התחילה להיבנות סביב המצודה עיר של ממש עם שווקים, רחובות ובתים. את החומה סביב העיר החלו להקים ב-1450 כדי להגן עליה מפני התקפות האנגלים וכך נקבעו גבולותיה של מה שהיום נקראת "העיר העתיקה". לאחר האיחוד הרשמי של סקוטלנד עם אנגליה, במאה ה-18, החלה להיבנות העיר החדשה מצפון לעיר העתיקה.
בין שני חלקי העיר מפרידים עד היום גני פרינסס (Princes Gardens) היפים.

למידע היסטורי נוסף על העיר ראו: https://en.wikipedia.org/wiki/Edinburgh

העיר העתיקה

החומה שסגרה פעם על העיר העתיקה כבר לא קיימת, אבל העיר העתיקה שמרה על אופייה מימי הביניים: הרחובות מרוצפים באבן, הבתים העתיקים גבוהים וצמודים זה לזה והסימטאות בין הבתים צרות.

הציר המרכזי של העיר העתיקה הוא ה- "רויאל מייל" (Royal Mile). הרחוב הזה – שאורכו האמיתי קצת יותר ממייל אחד – מקשר בין טירת אדינבורו לבין ארמון הולירוד (Holyrood Palace) שנמצא בקצה השני.

מומלץ להתחיל את הטיול בעיר העתיקה מוקדם בבוקר עם סיור בטירת אדינבורו, ומשם להתחיל בהליכה לאורך הרויאל מייל.

העיר החדשה

העיר החדשה של אדינבורו היא האזור המרכזי של אדינבורו, ונחשבת ליצירת מופת בתחום תכנון הערים. בשל כך היא הוכרזה בשנת 1995 כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. במקביל הוכרזה גם העיר העתיקה באדינבורו כאתר מורשת עולמית.

למרות שחלק זה של העיר מכונה "העיר החדשה", הוא נבנה למעשה בכמה שלבים נפרדים בין 1765 ל-1850 ומשמר את רוב מאפייני האדריכלות הנאו קלאסית המקורית שלו, עם בתים גדולים בעלי חזיתות אחידות.
הרחוב המוכר ביותר באזור זה הוא רחוב הנסיכה (Princess Street), הניצב מול טירת אדינבורו והעיר העתיקה לאורך שקע גאוגרפי של נור לוך.

כיום מאכלסים את הרחובות המרכזיים של העיר החדשה חברות מסחריות, בנקים, חברות ביטוח וחנויות. זהו האזור היוקרתי ביותר בעיר.

לכתבה על סיור בעיר החדשה וגבעת קלטון לחצו כאן.

מלון מומלץ

באדינבורו שהינו במלון נחמד ונקי הממוקם קרוב מאוד ל- Royal Mile. למי שמגיע עם רכב – יש חניון במרחק הליכה קצר והמלון נותן הנחה למחנים שם. 
המחיר כולל גם ארוחת בוקר סבירה מאוד.
Holiday Inn Express Edinburgh – Royal Mile
300Cowgate, Old Town, Edinburgh, EH1 1NA, United Kingdom.

קישור למלון באתר Booking.

סיורי רוחות

סיורי לילה בעקבות הרוחות ובתי הקברות של אדינבורו הם אטרקציה חביבה ומומלצת. לצערנו מפאת חוסר בזמן לא הספקנו להצטרף לסיור, אבל אם אתם מספיקים – כדאי.
סיור הרוחות הפופולארי והמוצלח ביותר של חברת Mercat Tours בשם Ghost & Ghouls.
אורכו כשעתיים ומחירו הוא 18 פאונד לאדם (יש לוודא את המחיר מראש, כמובן). נקודת המפגש היא בלב האזור הישן של העיר.
הסיור עובר בכל האזור הישן והמדריכה מספרים סיפורים אודות העבר האפל של העיר.

מפת טיול באדינבורו

אהבתם? שתפו את הכתבה

Share on Facebook
Share on Twitter
WhatsApp
Email

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

עקב שינויים הנובעים ממגיפת הקורונה (Covid-19) ומסיבות שונות אחרות, מקומות רבים עשויים להיות סגורים או לשנות את שעות הפעילות שלהם, לרבות מוזיאונים, מסעדות, בתי מלון ואירוח, אטרקציות ועוד.
במידה ואתם מתכננים טיול, אנא וודאו מראש את המצב הנוכחי בכל מקום.

דילוג לתוכן