גלאזגו

קצת היסטוריה

גלאזגו (Glasgow) היא העיר הגדולה ביותר בסקוטלנד והשלישית בגודלה בבריטניה כולה (מבחינת אוכלוסין). העיר מונה מעל 600 אלף איש בעיר עצמה ומעל 2 מיליון בגלאזגו רבתי,  הכוללת את העיירות השכנות באיגוד הערים קליידסייד (Clydeside).
גלאזגו שוכנת בקצה המערבי של הרצועה המרכזית של סקוטלנד, על גדות נהר קלייד (The River Clyde). כיום העיר הינה מרכז הכלכלה של סקוטלנד ואחד ממוקדי הכלכלה הראשיים של בריטניה כולה (מחוץ ללונדון).

לפי המסורת נוסדה העיר על ידי קנטיגרן הקדוש הידוע גם בכינוי מונגו הקדוש (St. Mungo), אשר חי במאה השישית. הבניין הראשון שהקים היה כנסייה, מטבע הדברים, אשר סביבה נבנו במשך הזמן בקתות של מאמינים. האתר היה ידוע בשם הקלטי Glas cau, שפירושו "המקום הירוק", ובמשך השנים שובש שמו ל-Glasgow.
במאה ה- 12 הוקמה על אתר הכנסייה קתדרלה, ובמאה ה- 15 נוסדה כאן האוניברסיטה השנייה של סקוטלנד. 

השגשוג הכלכלי של גלאזגו החל במאה ה- 17. סוחרי העיר פנו לסחר בין-יבשתי והשתלטו על המסחר במוצרי העולם המערבי החדש. טבק, כותנה וסוכר זרמו לנמל גלאזגו מאמריקה ומאיי האוקיינוס האטלנטי. העיר התפשטה במהירות ו"בלעה" את הערים הקטנות והכפרים שבסביבתה.

במהלך המהפכה התעשייתית נוצרו בגלאזגו שכונות עוני רבות. התושבים (ברובם משפחות גדולות ומרובות ילדים) התגוררו בבניינים בני 4 קומות בתנאי מחיה קשים. בשכונות חלה התדרדרות חברתית ונוצרו מוקדי פשע רבים, כאשר חבורות רחוב של נערים אלימים מסתובבות באיזור.

בסוף שנות השמונים הוחלט לשנות את מצב הדברים. המשטרה פעלה כדי לטפל ו"לנקות" את מוקדי הפשע, והעירייה דאגה לנקות את העיר ולפתוח פארקים, גלריות ומקומות בילוי.

לאחר כל השינויים שעברו על העיר, נבחרה גלאזגו בשנת 1990 כ-"בירת התרבות של אירופה".

למידע נוסף על העיר וההיסטוריה שלה: https://en.wikipedia.org/wiki/Glasgow

בעיר קיימת רכבת תחתית משנת 1979 והיא פועלת בקו היקפי שבו חמש-עשרה תחנות. את מפת הרכבת התחתית ניתן לקבל בכל תחנה של התחבורה הציבורית.

סיור בעיר - מה מומלץ לראות

המרכז הרשמי של העיר הוא כיכר ג'ורג' (George Square). זוהי כיכר מלבנית, המוקפת בבניינים מרשימים. בכיכר נערכות מידי פעם הפגנות, תהלוכות ומסיבות רחוב. הכיכר נבנתה במחצית השנייה של המאה ה-18 ונקראת על שם המלך ג'ורג' השלישי. הפסל של המלך אמור היה להיות מוצב במרכז הכיכר, אולם בעקבות מלחמת העצמאות האמריקאית בתקופת שלטונו וניצחונם של האמריקאים בוטלה התוכנית, ובמקומו הוצב במרכזה פסל לזכרו של סר וולטר סקוט – המשורר והסופר הסקוטי.
בכיכר פסלים נוספים, בהם פסליהם של המלכה ויקטוריה והנסיך אלברט, רוברט ברנס, ג'יימס ואט ועוד. במרכז הכיכר אנדרטת הזיכרון לחללי המלחמות.
בצידה המזרחי של כיכר ג'ורג נמצא בית העיריה (City Chambers) אשר נפתח באופן רשמי על ידי המלכה ויקטוריה בשנת 1888.
ניתן להצטרף לסיור מודרך בבית העיריה – פרטים במקום.

כיכר ג'ורג' ובית העיריה
כיכר ג'ורג' ובית העיריה
פסל רוברט ברנס בכיכר ג'ורג'
פסל רוברט ברנס בכיכר ג'ורג'

במרחק כ-15 דקות הליכה מכיכר ג'ורג' נמצא החלק העתיק ביותר של גלאזגו, הכולל ארבעה אתרים מעניינים: הקתדרלה, בית הבישוף, מוזיאון הדתות ע"ש סנט מנגו, ובית הקברות – ה"נקרופוליס".

ליד בית החולים (Royal Infirmary) ניצבת קתדרלת גלאזגו (Glasgow Cathedral). הכנסייה המקורית נבנתה בסוף המאה ה-6 ותחילת המאה ה-7 והנוכחית נבנתה במאה ה- 12 .

מול הקתדרלה נמצא בית הבישוף (Provand’s Lordship), בית המגורים העתיק ביותר בגלאזגו והיחיד ששרד מימי הביניים. הבית נבנה על ידי הבישוף של גלאזגו בשנת 1471 כחלק מבית החולים ומאוחר יותר שימש מעון הכמרים של הקתדרלה.
ניתן לבקר בבית ולצפות בריהוט העתיק שלו מן המאות ה-17 וה-18 (הכניסה חינם).

מאחורי בית הבישוף נמצא גן צמחי תבלין וצמחים רפואיים – St. Nicholas Garden. הגן הוקם במאה ה- 15 ובצמחים הרפואיים נעשה שימוש בבית החולים.

עיר המתים Necropolis היא בית הקברות של גילדת סוחרי העיר. בבית הקברות תמצאו מצבות, פסלים וחדרי קבורה משפחתיים. הקבורה הראשונה שנערכה בבית הקברות שהוקם בתוך פארק גדול הייתה של יהודי – תכשיטן בשם ג'וזף לוי – בשנת 1832. הסיור בבית הקברות מעניין ומאפשר להשקיף על העיר מגבוה.

ממול נמצא אחד משני המוזיאונים בעולם המוקדשים לנושא הדת. מיוצגות בו כל הדתות העיקריות:
St. Mungo Museum of Religious Life and Art
המוזיאון כולל גן זן בודהיסטי (הראשון בבריטניה), פסל עליו חרוטים פסוקים מהאיסלאם, "השלד המרקד" ממקסיקו ועוד.

הרחובות הראשיים בעיר (והרבה קניות)

ברחובותיה הראשיים של העיר תמצאו חנויות רבות, מסעדות, בתי קפה, הופעות רחוב ואווירה תוססת. הרחובות הם:
Buchanan,  Sauchiehall ו-Argyle.
רחובות אלה הם ברובם מדרחובים, ובפינת המפגש שלהם נמצא מרכז קניות גדול בשם Buchanan Galleries.

בהמשכו של רחוב ארגייל נמצא מרכז קניות וותיק יותר – St. Enoch Shopping Center.

מרכז שלישי ומומלץ (גם למי שאינו מתעניין בקניות) הוא פרינסס סקוור (Princes Squere), שהוא למעשה כיכר שהפכה למרכז קניות מעוצב בהשראת המעצב הנודע צ'ארלס רני מקינטוש (Charles Rennie Mackintosh – 1868-1928), בן העיר.

הגנים הבוטניים

בווסט אנד של גלאזגו נמצאים הגנים הבוטנים של העיר. הגנים בני יותר מ-200 שנים וכוללים צמחייה מגוונת שחלקה הובאה לגנים מאזורים שונים בעולם. כמו כן נמצאים שם גם בתי זכוכית מרשימים מהתקופה הוויקטוריאנית וכן "ארמון קיבל" (Kibble palace) עם חממות זכוכית הצמודות אליו. שטחה של חממת הזכוכית הענקית הוא יותר משני דונאמים.
אם יש לכם זמן ואתם רוצים הפוגה קלה מהטיול "העירוני", מומלץ להסתובב בגנים כמה שעות. לנו לא הספיק הזמן, הפעם…

מוזיקה בגלאזגו

גלאזו היא עיר "מוזיקלית" מאוד ובה התחילו את דרכן להקות גדולות וחשובות כמו רדיוהד ובלר, שהופיעו כאן עוד לפני פריצתן הגדולה. 

במהלך שיטוט ברחובות תיתקלו במופעי רחוב רבים (בייחוד במזג אוויר טוב). אם אתם רוצים לטעום קצת מסצנת המוזיקה של העיר מומלץ ללכת למועדון "קינגז תות ווה ווה האט" (King Tut's wha wha hut). זהו מועדון מוזיקה חיה המארח כמעט בכל ערב להקות צעירות אשר מקוות להתפרסם. דוגמה מפורסמת לכך היא להקת אואזיס שהופיעה שם בתחילת דרכה.

King Tut's Wah Wah Hut
King Tut's Wah Wah Hut

הסיכוי רב שתראו ברחובות העיר פסלים עם "קונוסים" מולבשים על ראשם. מסתבר שהתושבים (בייחוד הצעירים שבהם) והעירייה נמצאים במאבק מתמיד: בלילה מולבשים קונוסים על הפסלים וביום העירייה מסירה אותם. למה? כובע!

פסל עם קונוס על הראש

מוזיאונים בעיר

לטעמנו, האטרקציות המרכזיות בעיר היו שני המוזיאונים המפורסמים ביותר שלה: מוזיאון וגלריית האמנות קלבינגרוב ומוזיאון ריברסייד לתחבורה – The Riverside Museum of Transport and Travel.
מומלץ מאוד(!) להקדיש יום שלם או לפחות מספר שעות לסיור במוזיאונים, המתאימים הן למבוגרים והן לילדים.

לכתבה נפרדת המוקדשת לסיור במוזיאונים לחצו כאן.

מלון לא מומלץ - Jurys Inn Glasgow

לצערנו, המלון היחידי בטיול שלנו שלא נוכל להמליץ עליו הוא המלון שהזמנו בגלאזגו. למרות הציון המבטיח למדי שקיבל המלון באתרים כגון TripAdvisor ו- Booking, ולמרות העובדה שהוא מרכזי מאוד, המלון רועש מאוד בשל מיקומו בין תחנת הרכבת הראשית של גלאזגו ובין אחד מהרחובות היותר ראשיים של העיר.

החדר שקיבלנו היה מלוכלך, מאובק ומתפרק. לפי תגובות האורחים האחרים במלון שבאו להתלונן בלובי לאחר לילה רועש במיוחד, נראה שגם שאר החדרים לא היו ממש מוצלחים.

פרטי המלון (רק במידה ולא מצאתם משהו טוב יותר):
Jurys Inn Glasgow
60-96 Jamaica Street, Glasgow City Centre, Glasgow, G1 4QG

קישור למלון באתר Booking.

בית קפה - The Crystal Palace

בית קפה/פאב/מסעדה חביבה לארוחות בוקר, כולל מיץ תפוזים, ביצים, טוסטים וקפה.
כתובת: 36 Jamaica St, Glasgow G1 4QD
אתר אינטרנט

פאב/מסעדה - The Drum & Monkey

פאב/מסעדה מומלץ מאוד, לטעמנו. זהו פאב סקוטי אמיתי עם בר משקאות ענק והרבה סקוטים שיכורים ורעשניים, במיוחד בשבת בערב. ההמבורגר והבירה היו טעימים והמקום היה מלא באווירה.
כתובת: 91 St. Vincent Street, Glasgow, G2 5TF
אתר אינטרנט

פאב/מסעדה - Sloan's

פאב/מסעדה חביב הקיים משנת 1797 (העתיק ביותר בגלאזגו).
כתובת: 91 St. Vincent Street, Glasgow, G2 5TF
אתר אינטרנט: http://www.sloansglasgow.com/

מפת טיול בגלאזגו

אהבתם? שתפו את הכתבה

Share on Facebook
Share on Twitter
WhatsApp
Email

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

עקב שינויים הנובעים ממגיפת הקורונה (Covid-19) ומסיבות שונות אחרות, מקומות רבים עשויים להיות סגורים או לשנות את שעות הפעילות שלהם, לרבות מוזיאונים, מסעדות, בתי מלון ואירוח, אטרקציות ועוד.
במידה ואתם מתכננים טיול, אנא וודאו מראש את המצב הנוכחי בכל מקום.

דילוג לתוכן